Charakterystyka materiałów ściernych, czyli co warto o nich wiedzieć?

Charakterystyka materiałów ściernych, czyli co warto o nich wiedzieć?

Materiały ścierne mają bardzo szerokie i zróżnicowane zastosowanie. Są wykorzystywane w warunkach domowych do przeprowadzania drobnych prac wykończeniowych i budowlanych oraz w profesjonalnych warsztatach i halach produkcyjnych, gdzie korzysta się z nich na masową skalę. Szeroki wybór ich rodzajów i zróżnicowanie właściwości pozwala na wykonywanie dowolnego rodzaju prac związanych z obróbką skrawaniem.

Jak są zbudowane materiały ścierne i jak się je dzieli?

Podstawowym elementem składowym, który występuje w każdym materiale ściernym jest ziarno. Jest to składnik pochodzenia sztucznego lub naturalnego pełniący funkcję ostrzy skrawających. Wyróżniamy ściernice super twarde, twarde oraz polerujące, które rozpoznać można po grubości ziaren. Materiały ścierne posiadające duże, dobrze widoczne na powierzchni ziarna służą do usuwania zewnętrznych warstw farby, lakieru lub rdzy i posiadają silne właściwości ścierające, ściernice z drobnymi ziarnami są natomiast polecane do prac polerskich polegających na wygładzaniu powierzchni oraz przygotowaniu jej np. do malowania.

Materiały ścierne dzielimy na sztuczne i naturalne. Wśród nich dostępne są materiały dedykowane konkretnym pracom, po które sięgnięcie gwarantuje osiągnięcie najlepszych efektów. Wśród ściernic naturalnych najpopularniejsze są minerały takie, jak m. in. diament, kwarc, krzemień, korund oraz szmergiel. Materiały ścierne sztuczne są z kolei produktami uzyskanymi w wyniku obróbki chemicznej. W tej kategorii znajduje się bardzo szeroki wybór substancji, wśród których warto wymienić m. in. elektrokorund, sztuczny diament, borazon, węglik boru oraz węglik krzemu.

Charakterystyka materiałów ściernych, czyli co warto o nich wiedzieć?

Jak wybrać najlepszy materiał ścierny do konkretnej pracy?

W sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki i zróżnicowany wybór materiałów ściernych. Są one dostępne zarówno na nośnikach dedykowanych manualnemu wykonywaniu prac, jak i tych przeznaczonych do użytku w elektronarzędziach. Kluczową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni materiał ścierny jest jego gradacja. Jest ona oznaczona na podstawie skali FEPA, która gwarantuje, że wielkość ziarna dla danej gradacji będzie zgodna z obowiązującymi normami. Zakres najczęściej spotykanych gradacji wynosi od P24 do P3000 – im wyższa wartość, tym drobniejsze ziarna.

Materiały ścierne mogą być umieszczone na różnego rodzaju podłożach oraz zespojone żywicami różnego pochodzenia. Poszczególne podłoża różnią się między sobą odpornością oraz elastycznością, na co również warto zwracać uwagę poszukując idealnego nośnika dla siebie. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów z dopasowaniem i wyborem materiałów ściernych, warto natomiast skorzystać z profesjonalnego wsparcia wyspecjalizowanych podmiotów zajmujących się sprzedażą tego typu produktów. Należy od nich PGH, który jest jednym z największych polskich dystrybutorów ściernic. W jego asortymencie znajdują się wyłącznie najlepsze, starannie wyselekcjonowane materiały ścierne renomowanych producentów, których użycie gwarantuje osiągnięcie w pełni satysfakcjonujących efektów pracy.

Podobne artykuły