Pobieranie darmowych zdjęć na blogi

Pobieranie darmowych zdjęć na blogi

Głównym źródłem przekazu w mediach są obrazy, dotyczy to blogów oraz kont osobistych i firmowych prowadzonych w social mediach. Niesłabnąca popularność Snapchata oraz Instagrama dowodzi tego, że w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na zdjęcia, a dopiero w następnej kolejności czyta tekst. Oczywiście nadal musi być on wartościowy, ale na pierwszy plan wysuwa się grafika. Jak się okazuje nie oznacza to, że każdy musi zaopatrzyć się w drogi sprzęt do fotografii, można bowiem korzystać z banków zdjęć – całkowicie darmowych.

Pobieranie darmowych zdjęć na blogi

Darmowe zdjęcia w Internecie

Kultura obrazu wkroczyła we wszystkie aspekty życia, co uwidoczniło się w mediach społecznościowych, telewizji, marketingu. Twórcom chodzi obecnie o to, aby przyciągnąć uwagę możliwie największej liczby odbiorców. Nie każdy ma możliwość wykonywania profesjonalnych zdjęć, ponieważ potrzebne są do tego aparaty, aranżacje, wolna przestrzeń i mnóstwo pomysłów. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się darmowe zdjęcia, w sieci działa wiele stron, na których można wybierać spośród wielu motywów przewodnich. Większość twórców grafik zabezpiecza swoje prawa autorskie licencją Creative Commons, dając w ten sposób prawo do zamieszczanie jego prac w przestrzeni publicznej. Osoba publikująca takie zdjęcia nie musi obawiać się żadnych konsekwencji, ponieważ wszystko robi zgodnie z prawem, warto mimo wszystko podawać zawsze autora grafiki. Wśród najlepszych i darmowych banków zdjęć wyróżnia się Stocksnap.io, Unsplash, Pexels, Burst.Shopify, PicJumbo, Pixaby, ShotStash, Libre Stock, ISO Republic oraz KaboomPics. Na każdej ze stron znajdują się regulaminy, z którymi należy się zapoznać, aby mieć pewność, że są przeznaczone do celów komercyjnych. Niektóre ze stron mają w swojej ofercie darmowe i płatne materiały, a informacje o tym umieszczane są w adnotacjach.

Licencje darmowych zdjęć

Wszystkie darmowe zdjęcia można wyszukiwać również bezpośrednio z poziomu Google, w tym celu wpisuje się konkretną frazę. Następnym krokiem jest zaznaczenie licencji w zakładce „prawa do użytkowania”. Przy okazji powinno się zwrócić uwagę, które darmowe zdjęcia można ewentualnie modyfikować poprzez dodawanie filtrów, napisów i innych zmian estetycznych. Generalnie banki zdjęć funkcjonują podobnie do agencji fotograficznych. Gromadzi się w nich gotowe produkty, w tym przypadku są to ilustracje, grafiki, pliki wideo. Na uwagę zasługuje fakt, że są one powiązane z różnymi dziedzinami, tematykami, czy zjawiskami. Administratorzy stron nawiązują współpracę z wieloma fotografami, każdy z nich stosuje inne techniki wykonywania zdjęć. Różnią się ponadto wizjami otaczającego ich świata i spojrzeniem na poszczególne kwestie. Jest to łatwo zauważalne na każdej z wymienionych stron, istnieją znikome szanse na to, że jakakolwiek grafika będzie powtarzalna. Ma to ogromne znaczenie dla osób prowadzących profesjonalne blogi, ponieważ nieskończoność pomysłów fotografów zapewnia stały dostęp do kolejnych grafik, plików wideo. Dzięki temu efekty wizualne na stronach pozostają na wysokim poziomie.

Podobne artykuły