Wszystko co istnieje posiada swoją określoną żywotność i niemal pewne jest, że pod wpływem czasu ulegnie rozpadowi. Na co dzień się o tym nie myśli, jednak taka sytuacja tyczy się również wszystkich podziemnych instalacji, z których czerpiemy sporo zasobów, np. wodę czy gaz.
Stale biegnący postęp technologiczny powoduje, że my jako ludzie wynajdujemy coraz to nowsze sposoby na radzenie sobie z tego typu problemami. W tym przypadku wynaleziona została metoda krakingu, dzięki której chcąc wymienić rurociąg nie ma konieczności przekopywania się przez tony ziemi na odległości wielu kilometrów. Co jednak niesie ze sobą i jak działa kraking statyczny?
Czym jest kraking?
Kraking, inaczej nazywany metodą wyburzeniową to nic innego jak sposób umożliwiający łatwą i szybką wymianę rurociągów znajdujących się pod ziemią. Jego zasada działania opiera się o skruszanie starego fragmentu rur przy użyciu specjalnej głowicy, która jednocześnie ciągnie za sobą nowy rurociąg.
Zacznijmy może jednak od początku. Mając uszkodzony lub stary fragment rur PVC, potrzebne będzie rozstawienie sprzętu na początku i końcu kanału. Aby w ogóle to wszystko połączyć, należy przepuścić linę przez całą odległość, a na końcu zamieścić głowicę kruszącą wraz nowym rurociągiem, mającym wkroczyć w miejsce starego. Po drugiej stronie powinna znajdować się maszyna, która będzie wciągała linę do siebie, a przy tym wykonywała całą operację. Proces można uznać za udany w momencie, w którym głowica wraz w rurociągiem przebiją się pod ziemią do samej maszyny.
Zalety tej metody
Po wcześniejszym przedstawieniu tej metody od strony technicznej można wyciągnąć sporo wniosków. Mianowicie, renowacja rurociągów przebiegająca w ten sposób cechuje się prostotą i pełną automatyzacją. Do jej wykonania nie ma konieczności zatrudniania kilku operatorów koparek, a także brania ze sobą ogromnych ilości sprzętu. Co za tym idzie, pojawia się spora oszczędność pieniędzy, która potem owocuje dużo niższymi cenami takich prac wykonawczych.
Przekłada się to również na dużo szybszy czas pracy i brak konieczności zamykania ulic w przypadku wymiany rurociągu biegnącego chociażby pod drogą. Do zalet w kontekście technicznym należy jeszcze dodać, że rurociąg możemy wymieniać na zarówno taki o większych, jak i mniejszych rozmiarach od poprzedniego. Wszystko zależy jednak od tego, jakiej wielkości głowicę kruszącą dobierzemy.
Proces przygotowania instalacji
Przed przystąpieniem do prac remontowych wykonuje się dokładne czyszczenie zarówno nowego, jak i starego fragmentu rurociągu. Późniejszym etapem jest instalacja kamery na małym pojeździe, przejazd nim wewnątrz otworu i sporządzenie ogólnej diagnozy dotyczącej stanu rzeczywistego instalacji.
Dopiero po wykonaniu tego etapu podejmuje się decyzję, w jaki sposób odnawiany będzie rurociąg. Ponadto, po wykryciu uszkodzenia następuje próba zdiagnozowania przyczyny i decyzja o wprowadzeniu poprawek, które miałyby zapobiec ponownemu pojawieniu się takowego problemu w niedługim czasie. Po sporządzeniu tych wszystkich czynności, zyskuje się pozwolenie na rozpoczęcie prac.