Ortopeda. Czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji?

Ortopeda. Czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji?

Ortopeda. Czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji?

Z roku na rok rośnie liczba osób dotkniętych problemami układu ruchu. Trafiają oni do gabinetu ortopedy – lekarza specjalisty, który jest w stanie otoczyć ich kompleksową opieką. Ortopedia jest jednym z działów medycyny, który koncentruje się na leczeniu wad postawy, urazów mechanicznych kości, stawów i więzadeł, zmian zwyrodnieniowych i innych problemów zdrowotnych zlokalizowanych w obrębie układu ruchu odpowiedzialnego za naszą zdolność do poruszania się. Czym zajmuje się ortopeda, jakie problemy zdrowotne można rozwiązać z jego pomocą oraz kiedy umówić się na wizytę?

Jakie choroby leczy ortopeda? Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się jego pacjenci?

Choroby układu ruchu stanowią bardzo poważny problem społeczny. Dotyczą ludzi w każdym niemal wieku, w tym dzieci, osób dorosłych, a także seniorów. Ich powstawaniu sprzyja siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, a także zbyt mała lub nadmierna aktywność fizyczna. O swój układ ruchu warto dbać, gdyż zaniedbania w tym obszarze mogą prowadzić do wystąpienia istotnych problemów z funkcjonowaniem, niezdolności do pracy, a nawet do trwałej niepełnosprawności.

Wszelkimi chorobami i dolegliwościami w obrębie układu ruchu zajmuje się ortopeda. To lekarz, którego rolą jest diagnozowanie i leczenie problemów zdrowotnych, z którymi zgłaszają się pacjenci. W swojej codziennej praktyce specjalista ten zajmuje się chorobami i nieprawidłowościami w funkcjonowaniu kręgosłupa, kolan, bioder, nadgarstków, ramion i innych elementów budujących układ mięśniowo-szkieletowy. Oprócz typowych urazów mechanicznych, pomoc w jego gabinecie uzyskają również osoby cierpiące na dolegliwości bólowe o nieznanej przyczynie, drętwienie i mrowienie kończyn, a także z ograniczeniem ruchomości stawów.

Ortopeda. Czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji?

Co powoduje problemy z układem ruchu? Jakie dolegliwości wymagają konsultacji ortopedycznej?

Na pojawienie się dolegliwości w obrębie układu ruchu wpływa wiele czynników. Są to zarówno przyczyny środowiskowe, jak i wrodzone. Jednym z najczęstszych powodów, w wyniku których dochodzi do urazów i uszkodzeń w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego, jest siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość, a także przewlekły stres, który stanowi jeden z czynników zwiększających poziom napięcia mięśniowego.

Ze względu na ogromnie istotną rolę, jaką zdrowy układ ruchu pełni w naszym codziennym życiu i funkcjonowaniu w społeczeństwie, wszelkie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu powinny skłaniać do jak najszybszego umówienia się na konsultację ortopedyczną. Do ortopedy należy niezwłocznie zgłosić się, podejrzewając u siebie złamanie, skręcenie lub zwichnięcie kości. Warto umówić wizytę także w sytuacji, kiedy od dłuższego czasu mamy dolegliwości bólowe, które nie mijają samoistnie.

Niepokojącym objawem wymagającym wizyty u specjalisty są także widoczne wady postawy u dzieci i młodzieży oraz problemy z ruchomością stawów, uczucie mrowienia lub drętwienia kończyn i wszystkie inne symptomy, które nas niepokoją. Ortopeda, po zapoznaniu się z nimi oraz przeprowadzeniu dodatkowych badań diagnostycznych, ustali leczenie, które przyniesie ulgę oraz pozwoli wyeliminować problem. Więcej informacji można uzyskać na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.

Podobne artykuły