Jak motywować pracowników do pracy?

Jak motywować pracowników do pracy?

Motywacja w pracy to najlepszy sposób na to, by pracownik dawał z siebie 100%, a pracodawca otrzymał taką jakość pracy, na jakiej mu zależy. Jeśli pracownik nie jest doceniany, nie jest nagradzany, a co gorsze, stale się go krytykuje i wymaga wciąż więcej, nic dziwnego, że ten wypala się zawodowo, nie daje z siebie wszystkiego lub zwyczajnie zmienia miejsce pracy. Co więc motywuje pracowników? Pracownicy lubią być chwaleni.

Dobrze jest więc to robić. Jeśli klient zachwala współpracę z danym pracownikiem, warto mu to mówić. Wielu pracodawców uważa, że im mniej się pracownikowi mówi pozytywnych rzeczy tym lepiej, gdyż ten może obrosnąć w piórka. Nic bardziej mylnego. Jeśli pracownik jest chwalony, jest tym samym motywowany do tego, by przy kolejnym kliencie również dać z siebie jak najwięcej. Drugim działaniem jest zwyczajna, ludzka życzliwość. Jeśli pracodawca dobrze traktuje pracownika, ten odwdzięcza mu się tym samym.

Jak motywować pracowników do pracy?

Nikt nie lubi pracodawców, którzy tylko rozkazują, krytykują i krzyczą. Takie działanie wcale nie zachęca do pracy, ale wręcz przeciwnie, totalnie zniechęca. Jeśli pracownik ma być dobrym pracownikiem, ma z chęcią przychodzić do pracy i w tej pracy dawać z siebie 100%, pracodawca musi mu pokazać, że go ceni, że okazuje mu życzliwy stosunek, że jego praca jest dla niego bardzo ważna. I po trzecie, praca, w której pracownik może dać z siebie najwięcej, ale ma też czas na rodzinę, na sport, na odpoczynek. Co z tego, że firma daje karnety na siłownię, jeśli pracownik musi siedzieć 12 godzin za biurkiem? Co po zabiegach w SPA, jeśli nie ma, kiedy tego zrealizować. Wyspany, wypoczęty i szczęśliwy pracownik to sukces każdej firmy i o to każdy pracodawca powinien dbać.

Motywacja dla pracownika - podwyżka

A oprócz tego wszystkiego, o czym wyżej wspomnieliśmy, bez wątpienia bardzo ważnym elementem jest także to, abyśmy jako pracodawcy adekwatnie oceniali pracę pracowników i potrafili nagradzać tych najlepszych. Jeśli bowiem pracownik pracuje w danej firmie X lat i jeszcze nigdy nie otrzymał żadnej podwyżki czy stosownej premii, to nic dziwnego, że jego jakość pracy spada. Jeśli dostanie coś więcej, wtedy zacznie działać mocniej, szybciej i bardziej efektywniej.

Podobne artykuły