DRaaS w chmurze dla biznesu – co to za usługa?

DRaaS w chmurze dla biznesu – co to za usługa?

DRaaS jest nowoczesną i bardzo pożądaną w dzisiejszych czasach usługą zapewniającą ciągłość działania systemów informatycznych oferowaną przez zewnętrznego dostawcę. Chmura dla biznesu w połączeniu z DRaaS to doskonała alternatywa dla zapasowego centrum danych, która pozwala na uruchomienie środowiska produkcyjnego na infrastrukturze zapasowej bez konieczności budowania oraz utrzymywania własnego ośrodka zapasowego (DRC).

DRaaS – czym jest ta usługa i dlaczego warto w nią zainwestować?

DRaaS to skrót od angielskiego Disaster Recovery as a Service, co możemy przetłumaczyć jako „odtwarzanie po katastrofie jako usługa”. Jest to nowoczesna usługa wchodząca w skład chmury dla biznesu, która pozwala zapewnić przedsiębiorstwom z niej korzystającym ciągłość działania systemów informatycznych. O jej skuteczności świadczy fakt, że coraz więcej profesjonalnych i dbających o bezpieczeństwo swojej pracy firm wybiera DRaaS zamiast zapasowego centrum danych.

W usłudze tej chodzi nie tylko o ochronę samych danych, ale także zabezpieczenie sprzętu, który może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu wskutek wielu, często nieprzewidywalnych zdarzeń losowych, np. zalania serwerowni wodą, pożaru i wielu innych czynników. W efekcie nawet posiadanie kopii zapasowych nie pozwala na natychmiastowy powrót firmy do pracy – konieczne jest bowiem przeprowadzenie często bardzo kosztownych napraw zniszczonego sprzętu lub, co gorsze, jego wymiany na nowy, co wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale także czasu.

Usługa DRaaS powstała właśnie na wypadek takich sytuacji i pozwala szybko przywrócić pełną funkcjonalność środowiska informatycznego bez ponoszenia dodatkowych kosztów i przestojów w pracy. Warto więc zawczasu zainwestować w jej zakup, aby nie tracić czasu na zastanawianie się nad tym, jakie kroki podjąć w warunkach awaryjnych, kiedy liczy się każda godzina.

DRaaS w chmurze dla biznesu – co to za usługa?

Jak działa DRaaS w chmurze dla biznesu?

Nowoczesna chmura dla biznesu oferuje firmom szereg przydatnych i funkcjonalnych rozwiązań, które są w stanie znacznie zwiększyć komfort oraz bezpieczeństwo ich codziennej pracy. Jedną z najważniejszych usług wchodzących w jej skład jest właśnie DRaaS, do której zaliczają się dwie główne usługi: replikacja i serwery wirtualne.

Replikacja polega na nieustannym kopiowaniu systemów oraz danych umieszczonych na firmowych serwerach, co pozwala na idealne odwzorowanie ich stanu oraz zasobów na serwerach wirtualnych zapewnionych przez dostawcę usługi. W chwili utraty danych lub uszkodzenia sprzętu wystarczy zadecydować o przełączeniu, które w przypadku najlepszych dostawców usługi chmura dla biznesu wynosi mniej niż 15 min. Wszystkie wykorzystywane przez firmę konfiguracje, dane oraz aplikacje zostaną uruchomione w centrum danych dostawcy, co zapewnia ciągłość pracy oraz dostęp do wszystkich zasobów.  

Dostęp do aplikacji w usłudze DRaaS jest możliwy poprzez bezpieczne kanały VPN przy użyciu połączenia internetowego. Warto jednak mieć świadomość tego, że korzystanie z usługi DRaaS nie zwalnia firmy z obowiązku wykonywania regularnych kopii zapasowych. Backupy są bowiem podstawą bezpieczeństwa przechowywania danych oraz gwarancją dostępu do nich.

 

Podobne artykuły