Tancerki – co warto wiedzieć na temat ich pracy?

Tancerki – co warto wiedzieć na temat ich pracy?

To, że nie każdy może zostać tancerzem jest dość oczywiste. Tancerze i tancerki muszą charakteryzować się odpowiednimi predyspozycjami. Wbrew występującym powszechnie stereotypom jest to bardzo ciężki zawód, który wymaga posiadania właściwych kwalifikacji. Każdy profesjonalny tancerz musi mieć ukończoną szkołę baletową. Ich praca opiera się nie tylko na nauce układu choreograficznego czy jego zaprezentowaniu. To praca bardzo obciążająca fizycznie, która dla wielu jest źródłem ogromnej satysfakcji, ponieważ taniec pozwala uwolnić swoje emocje. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej profesji?

Tancerki – zawód

Tancerze i tancerki muszą nieustannie dbać o swój rozwój i trzymać odpowiednią kondycję fizyczną. Jest to możliwe dzięki regularnym treningom i uczestnictwu w licznych ćwiczeniach fizycznym. Stale muszą nadążać za zmieniającymi się trendami w tańcu, tworząc coraz to nowsze jego formy i techniki sceniczne. Codzienna praca tancerza polega na wykonywaniu bazowych technik odpowiednich dla poszczególnych rodzajów tańca oraz rytmów muzycznych i form estradowych. Podejmuje współpracę z przeróżnymi reżyserami różnych wydarzeń, scenografami, którzy zajmują się kostiumami i butami odpowiednimi do tańca. Tancerze muszą być otwarci na różne nowe rekwizyty, które wcale nie ułatwiają wykonywania ich zawodu, a czasami wręcz utrudniają.

Tancerki – co warto wiedzieć na temat ich pracy?

Tancerze a umiejętność pracy zespołowej

Tancerze większość swojego życia zawodowego spędzają na salach treningowych po to, by stale się doskonalić. Każdy spektakl wymaga stuprocentowego przygotowania i zaangażowania, często kosztem czasu prywatnego. Tancerz musi wykazywać się kompetencjami społecznymi, ponieważ w czasie swojej pracy musi współpracować z zespołem instrumentalnym, innymi tancerzami oraz reżyserem spektaklu czy jego scenografem. Występowanie na wydarzeniach masowych wiąże się nie tylko z wykonywaniem odpowiednio przygotowanych choreografii, ale też i umiejętnością improwizowania, co wymaga od tancerza nie lada kreatywności. Tancerz zwykle samodzielnie pracuje na własne nazwisko, co wiąże się również z samodzielnym prowadzeniem własnych kanałów w mediach społecznościowych. Wiele profesjonalnych tancerzy po zakończeniu kariery, a czasem i w czasie jej trwania zakłada własną szkołę tańca bądź podejmuje zatrudnienie w niej na stanowisku instruktora określonego typu tańca.

Wymagania do pracy tancerza

Osoby, które chciałyby podjąć pracę na stanowisku tancerza zawodowego tak, jak w przypadku innych zawodów artystycznych nie podlegają sztywnym wymogom kwalifikacyjnym, które decydują o możliwości wykonywania tej profesji. Większą wagę przykuwa się tutaj do praktycznych umiejętności, warunków fizycznych oraz zdrowotnych, umożliwiających na wykonywanie zawodu tancerza oraz niewątpliwy talent. W wielu miastach w Polsce znajdują się profesjonalne szkoły baletowe i różne kursy, uczące różnorodnych stylów, jednak nie zawsze jest to warunkiem koniecznym, by uprawiać tę ścieżkę zawodową. Czasem wystarczy mieć po prostu szczęście i znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie.

 

Podobne artykuły