Nikt nie ma już dzisiaj wątpliwości, że system ERP jest w firmie niezbędny. Zarówno w tej małej, jak i w dużej. Jednak wiele wątpliwości pozostawia kwestia doboru odpowiedniego systemu. Jak go dokonać? Na co zwracać uwagę? Postaramy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na te pytania.
System ERP a rozmiary firmy
Warto zauważyć, że systemy ERP są bardzo różnorodne. Na rynku dostępne są niewielkie systemy do obsługi pojedynczych działów w firmie, jak i zawierające liczne moduły, rozbudowane systemy, obsługujące całościowo największe przedsiębiorstwa. Dostosowanie systemu ERP do rozmiarów biznesu jest istotne z wielu powodów:
- Zarówno oprogramowanie o skromnej funkcjonalności w dużej firmie, jak i rozbudowany system w małej nie będą dobrze pełnić swoich funkcji.
- Duże systemy wymagają większego zaangażowania w ich obsługę, co może przerastać możliwości małej firmy.
- Wiele funkcjonalności rozbudowanych systemów jest zbędnych w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jednocześnie im bardziej funkcjonalny program, tym droższy, przez co zakup wielomodułowego systemu przez mikroprzedsiębiorstwo to nadmierny wydatek.
Nie ma zatem wątpliwości, że oprogramowanie ERP powinno być dopasowane do rozmiarów firmy. Jednak co, jeśli niewielkie przedsiębiorstwo w krótkim czasie znacznie się rozrośnie? Wtedy program o ograniczonej liczbie funkcjonalności okaże się niewystarczający. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Dostępne są programy o wysokim poziomie skalowalności. Innymi słowy, można je niemal dowolnie rozbudowywać wraz ze wzrostem firmy. Początkowo program posiada nieliczne funkcjonalności, dostosowane do potrzeb niewielkiej firmy. Natomiast wraz z jej wzrostem, zwiększeniem obrotów, zatrudnianiem nowych pracowników i tworzeniem kolejnych działów - system zostaje rozbudowany. Systemem, który dzięki bardzo wysokiej skalowalności sprawdza się zarówno w małych, jak i w średnich i dużych firmach, jest enova365. Oprogramowanie stworzyła polska firma Soneta. Firma jest obecna na rynku od ponad 20 lat, przez które zdążyła zyskać zaufanie użytkowników i specjalistów.
Modularne systemy ERP ze wspólną bazą danych
Dobre oprogramowania ERP to systemy modularne. Są one podzielone na moduły odpowiedzialne za poszczególne obszary działania przedsiębiorstwa. Podział taki jest niezbędny, aby zachować porządek organizacyjny. Jednocześnie dużym utrudnieniem byłoby korzystanie z oddzielnego programu w każdym dziale. Dzisiaj liczy się płynny przepływ danych i informacji. Pracownicy z różnych działów często potrzebują od siebie wzajemnie informacji. Ponadto dla sprawnego funkcjonowania firmy menedżerowie powinni mieć wgląd do danych zbiorczych. Dlatego też dobre oprogramowania ERP, choć są modularne, pracują na jednej bazie danych. Tym samym bez względu na moduł, z którego aktualnie korzysta pracownik, menedżer czy właściciel, posiada on dostęp do wszystkich danych, również tych z innych działów. Modularnym oprogramowaniem korzystającym ze wspólnej bazy danych jest między innymi wspomniany już wcześniej system enova 365.