Czym jest marketing w czasie rzeczywistym?

Czym jest marketing w czasie rzeczywistym?

Marketing w sieci jest prowadzony przez każdą firmę, która chce w sposób aktywny promować swoje produkty i usługi. Zasadniczo istnieje kilka odmian tych działań, a każde z nich jest potrzebne i może przynosić realne korzyści. Wyróżnia się między innymi marketing szeptany, treści oraz ten prowadzony w czasie rzeczywistym. Jedną z najbardziej ciekawych pod względem formy jest zdecydowanie ostatni – coraz więcej marek z niego korzysta. Co to takiego?

Czym jest marketing w czasie rzeczywistym?

Czym jest marketing w czasie rzeczywistym?

Skrót rtm w dokładnym znaczeniu to Real Time Marketing, czyli działania podejmowane w oparciu o realne wydarzenia z całego świata. Choć sam trend był już znany w ubiegłym wieku, największą popularność zdobywa od niedawna. Najczęściej, ten rodzaj marketingu wykorzystują duże sieci supermarketów. Taka forma przekazu zachęca odbiorców do pisania komentarzy, pozostawiania wielu reakcji i udostępnień. Ogólny odbiór jest bardzo pozytywny i trafia idealnie w oczekiwania odbiorców w każdym wieku. Spontaniczne reakcje na wydarzenia w skali świata stanowią najlepszy kanał porozumiewania się ze społeczeństwem, sens przekazu jest wszystkim doskonale znany. W przeważającej większości przypadków wywołuje same pozytywne reakcje. Zapewne wiele osób dobrze pamięta przejęzyczenie jednego z ministrów, który nieopatrznie „odkrył” nowy kraj o nazwie San Escobar, na tum wydarzeniu RTM oparło wiele znanych marek. Prawdziwym liderem w stosowaniu marketingu w czasie rzeczywistym jest Ikea, która bardzo szybko reaguje na to, co dzieje się na świecie. Jednym z przykładów jest zaprezentowanie przez dom mody Balanciaga niebieskiej torby, która do złudzenia przypominała Fraktę od Ikei. Różnicą była oczywiście cena, lecz sieć od razu wskazała oryginał, który może być tylko jeden.

RTM – dlaczego jest tak popularny?

Pozytywny wydźwięk, jaki niesie za sobą RTM jest głównym powodem, dla którego zdobył tak dużą popularność. W dzisiejszych czasach ludziom potrzebny jest dystans, tylko on potrafi rozluźnić ciężką atmosferę i uczynić dzień lepszym. Istnieje kilka zasad, które marki promujące się za pomocą marketingu w czasie rzeczywistym powinny się kierować przy każdej kampanii. Przede wszystkim liczy się refleks, panuje tutaj zasada mówiąca, iż kto pierwszy ten lepszy. Tak naprawdę najbardziej bawi pierwsza reakcja na dane wydarzenie, każda kolejna jest postrzegana jako kopia – raz lepsza, raz gorsza, ale jednak nią jest. Dlatego wyprzedzenie konkurencji to priorytet, którego osiągnięcie niesie za sobą mnóstwo korzyści. Kolejnym aspektem jest naturalność, której brak od razu wyczują odbiorcy przekazu, musi on być także adekwatny do całego kontekstu. Ponadto liczy się styl marki, zwłaszcza w kontekście stosowanego dotychczas w postach tonu oraz stylu. Jak wiadomo codziennie pojawiają się informacje o nowych wydarzeniach, lecz nie wszystkie są na tyle wyjątkowe, by wykorzystać je do promocji w postaci marketingu w czasie rzeczywistym. Tutaj również niezbędne jest wyczucie, którego brak może być na długo wypominany przez odbiorców.

Podobne artykuły