Zastanawiasz się jaki zawód wybrać lub interesujesz się mechaniką? Sprawdź jak zostać mechanikiem!

Zastanawiasz się jaki zawód wybrać lub interesujesz się mechaniką? Sprawdź jak zostać mechanikiem!

Mechanik samochodowy to zawód wymagający sporej wiedzy, ale też i zainteresowania motoryzacją. Obecnie zwiększa się zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, a zostanie mechanikiem samochodowym, dla wielu młodych osób jest spełnieniem marzeń. Dlaczego zatem warto zostać mechanikiem samochodowym? Jak nim zostać? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Zastanawiasz się jaki zawód wybrać lub interesujesz się mechaniką? Sprawdź jak zostać mechanikiem!

 

Dlaczego warto zostać mechanikiem dochodowym?

Mechanik samochodowy to obecnie jeden z bardziej rozchwytywanych zawodów na rynku pracy a jego przyszłość również maluje się w jasnych kolorach. Jeśli zastanawiamy się, czy warto zostać mechanikiem, istnieje kilka plusów, które przemawiają “za”. Pierwszym jest duża liczba aut, która stale się powiększa, a co za tym idzie spore zapotrzebowanie na mechaników. Dzięki temu zostając mechanikiem możemy liczyć na stabilne zatrudnienie. Pozytywna jest również strona finansowa, gdyż nierzadko mechanizmy zarabiają średnią pensję krajową lub otwierają swoje warsztaty. Plusem tego zawodu jest również jasna ścieżka rozwoju i możliwości stawania się specjalistą na dalszym etapie kariery w konkretnej dziedzinie.

 

Jak zostać mechanikiem samochodowym? Wykształcenie

Obecnie poza nielicznymi wyjątkami jedyną opcją na zostanie mechanikiem samochodowym jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Aby zatem zostać mechanikiem, obecnie możemy zapisać się do szkoły branżowej — dawniej zawodowej. Były one niegdyś popularne, dzięki możliwości darmowego zrobienia prawa jazdy, a dziś są możliwością na zdobycie zawodu czy umiejętności praktycznych podczas praktyk. Jeśli nie chcemy zamykać się jedynie na ten zawód, możemy wybierać również technikum o profilu “mechanik” lub pokrewnych. Dzięki temu będziemy mieli również możliwość zdania matury i kształcenia się np. równolegle z rozpoczęciem pracy na stanowisku mechanika. Wyjątkami może być np. długa praktyka potwierdzona sukcesami, wiedza nabyta samodzielnie czy liczne kursy potwierdzone certyfikatami. Taka opcja jest szansą na zostanie mechanikiem dla osób, które ukończyły już edukację, a chcą się np. przebranżowić.

Podobne artykuły