Co to jest WMS i dlaczego warto go stosować?

Co to jest WMS i dlaczego warto go stosować?

System zarządzania magazynem (WMS) to oprogramowanie i procesy, które pozwalają firmom kontrolować i zarządzać operacjami magazynowymi. Od momentu, w którym towary lub materiały trafiają do magazynu  do momentu ich wydania. Operacje w magazynie obejmują zarządzanie zapasami, procesy kompletacji i audyt.

 Co to jest WMS i dlaczego warto go stosować?

Podstawowe zadania WMS

System WMS może zapewnić wgląd w zasoby firmy w dowolnym czasie i miejscu. Niezależnie od tego, czy produkt znajduje się w magazynie czy jest transportowany. Pozwala również zarządzać operacjami łańcucha dostaw od producenta lub hurtownika do magazynu, a następnie do sprzedawcy lub centrum dystrybucyjnego. System WMS jest często używany równolegle lub zintegrowanie z systemem zarządzania transportem (TMS) lub zarządzania zapasami.

 Co to jest WMS i dlaczego warto go stosować?

Różne typy WMS

Systemy zarządzania magazynem są dostępne w różnych typach i metodach realizacji. Typ zazwyczaj jest uzależniony od wielkości i charakteru firmy. Mogą to być niezależne systemy lub moduły w większym systemie planowania zasobów przedsiębiorstwa  (ERP). Mogą też występować w ramach pakietów wykonawczych łańcucha dostaw i być oparte na chmurze.

Mogą się znacznie różnić pod względem złożoności. Niektóre małe firmy korzystają z prostego zestawu dokumentów w wersji papierowej lub plików arkuszy kalkulacyjnych. Jednak większość dużych przedsiębiorstw używa złożonego oprogramowania WMS. Niektóre konfiguracje są zaprojektowane specjalnie dla wielkości organizacji.

System WMS można również zaprojektować lub skonfigurować zgodnie ze specyficznymi wymaganiami danej firmy. Na przykład sprzedawca e-commerce może szukać innych funkcji niż stacjonarny. Ponadto System WMS można dostosować w zależności od oferowanych produktów. Sprzedawca artykułów sportowych może potrzebować czegoś innego niż sieć sklepów spożywczych.

 Co to jest WMS i dlaczego warto go stosować?

Najważniejsze korzyści

Chociaż WMS jest skomplikowany i drogi do wdrożenia, firmy mogą zauważyć liczne korzyści. Wdrożenie systemu WMS może pomóc w obniżeniu kosztów pracy. Poprawia dokładność inwentaryzacji, elastyczność i szybkość reagowania. Zmniejsza błędy w doborze i wysyłce towarów. Podnosi jakość obsługi klienta. Nowoczesne systemy zarządzania magazynem działają w oparciu o dane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu przedsiębiorstwo może skutecznie najbardziej aktualnymi informacjami. Mogą one dotyczyć zamówień, przesyłek, pokwitowań i wielu innych ważnych kwestii.

 Co to jest WMS i dlaczego warto go stosować?

Jak wybrać właściwy system?

Aby zoptymalizować pracę firmy, wspierać jej rozwój i realizować cele biznesowe musimy wybrać właściwy system WMS. Pod uwagę należy wziąć następujące czynniki:

  • dopasowanie oprogramowania i funkcjonalność,
  • umowa zakupu (licencja wieczysta lub subskrypcyjna),
  • wdrażanie i szkolenie,
  • kopia zapasowa i nadmiarowość,
  • dostosowywanie,
  • wsparcie IT,
  • kontrola aktualizacji oprogramowania,
  • dostęp do danych i własność,
  • całkowity koszt posiadania.

Wybierając odpowiedni system weź pod uwagę częstotliwość produktów przychodzących i wychodzących. Magazyny, które wysyłają towary tylko kilka razy dziennie będą miały inne wymagania co do WMS niż te, które realizują zamówienia co kilka minut. Zastanówmy się, czego dokładnie szukamy.

Podobne artykuły