Bardzo wiele mówi się o ergonomii w miejscu pracy, jako o elemencie tworzenia środowiska przyjaznego, bezpiecznego oraz odpowiedniego dla samego pracownika. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat, a co najważniejsze spojrzeć na ergonomię z adekwatnej do tego perspektywy, zwłaszcza przez pryzmat tego o co powinniśmy zadbać.
Ergonomia, to nic innego jak stworzenie odpowiedniego stanowiska pracy
Ergonomia to nic innego, jak stworzenie stanowiska pracy, które będzie dostosowane w optymalny sposób do zakresu działań, obowiązków czy czynności wykonywanych przez daną osobę.
Dobrze wykonane stanowisko i środowisko pracy, to przede wszystkim zadbanie o:
- Zwiększenie możliwości danego pracownika, jeżeli w konkretnym miejscu ma zapewnione odpowiednie warunki, to jest bardziej kreatywny, ma większą energię do działania, skupia się na tym co najważniejsze a więc swojej pracy
- Tam gdzie pojawia się ergonomia, panuje znacznie większe skupienie i koncentracja, co przekłada się na efektywność, jakość oraz wydajność samej pracy
- Nieodpowiednio dostosowane miejsce pracy, wpływa chociażby na zdrowie samego pracownika, jego nieprawidłową postawę przy komputerze, znacznie szybsze zmęczenie czy dolegliwości bólowe, dyskomfort który w tym momencie występuje.
Na co należy zatem zwrócić szczególną uwagę, gdy chodzi o ergonomię w miejscu pracy?
Na co powinniśmy zwrócić zatem szczególną uwagę, gdy chodzi o ergonomię w miejscu pracy?
- Wyposażenie, pod postacią biurka, krzeseł oraz szafek, przede wszystkim sam pracownik powinien posiadać do nich jak najlepszy dostęp. Sięganie do nich nie może stanowić problemu, co pozwoli chociażby na szybszą i efektywniejszą pracę. Dodatkowo krzesło oraz biurko, powinno być do siebie w optymalny sposób dostosowane, zwłaszcza gdy chodzi o ich adekwatny wymiar, z uwzględnieniem potrzeb jakie generuje sam pracownik. Mowa więc o wysokości ich pozwalającej na wygodne i komfortowe z nich korzystanie, zachowanie prawidłowej postawy. Regulowane krzesła biurowe, wzbogacone o mechanizmy pozwalające nam na ustawienie wysokości oparcia, głębokości siedziska czy podłokietników, to idealne wręcz rozwiązanie.
- Oświetlenie, powinno nie tylko umożliwić nam normalną pracę, lecz jednocześnie nie przeszkadzać w realizacji obowiązków zawodowych (nie razić w oczy i ich co za tym idzie nie męczyć)
- Klimat w pracy, to nie tylko temperatura powietrza ale również jego jakość
Można więc śmiało powiedzieć, iż ergonomia w miejscu pracy, to coś co wpływa nie tylko na komfort samego pracownika, ale efektywność oraz jego wydajność, także jakość, większe skupienie i kreatywność czy motywację do swoistego działania.