Jak zatrudnić dobrego pracownika?

Jak zatrudnić dobrego pracownika?

Dobry pracownik to dla każdego pracodawcy prawdziwy skarb. Dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu, może on znacząco wpłynąć na rozwój i zyski firmy. Znalezienie dobrego pracownika jest jednak bardzo trudne. Praktycznie zawsze należy zapłacić mu znacznie więcej, niż zwykłemu pracownikowi, który przychodzi do pracy, robi minimum i idzie do domu.

Skorzystaj ze znajomości

Jeżeli prowadzimy firmę już kilka lub nawet kilkanaście lat, to prawdopodobnie zdążyliśmy już bardzo mocno rozszerzyć sieć naszych kontaktów, nie tylko wśród innych właścicieli firm, ale również wśród potencjalnych pracowników. W związku z tym, mamy pogląd na to, który pracownik idealnie pasowałby do naszej struktury firmowej. Znając poziom jego wiedzy, oraz doświadczenie, możemy od razu przejść do konkretów i zaproponować mu pracę. Warto jednak pamiętać o tym, że znajomości na rynku pracy buduje się latami i bardzo trudno jest ten proces znacząco przyspieszyć.

Zatrudnij specjalistę od HR

Każda większa firma, posiada własny dział HR, który w dużej mierze odpowiada za pozyskiwanie pracowników. Są to osoby wykwalifikowane do tego, aby dostrzegać w potencjalnych kandydatach to, co nie jest widoczne okiem zwykłego człowieka. Zatrudnienie specjalisty HR oczywiście kosztuje, jednak mamy wtedy dużą pewność, że nowy nabytek naszej firmy, będzie rzeczywiście pożytecznym ogniwem w hierarchii.

Jak zatrudnić dobrego pracownika?

Wynajęcie headhuntera

Headhunter to osoba, która na zlecenie, poszukuje idealnego pracownika na rynku pracy. Jest to osoba, która pracuje na zewnątrz firmy. Dostaje ona zlecenie, w którym właściciel opisuje, jakie umiejętności i doświadczenie powinien posiadać dany kandydat. Po otrzymaniu informacji, headhunter uruchamia swój proces wyszukiwania kandydatów. Są to osoby, które zazwyczaj posiadają spore doświadczenie, więc jest duża szansa, że pozyskamy naprawdę solidnego pracownika w bardzo krótkim czasie.

Jako właściciel firmy, należy oczywiście samemu zweryfikować umiejętności kandydata. Specjaliści HR lub headhunterzy, zawsze mogą się mylić w swoich prognozach odnośnie kandydatów.

Podobne artykuły