Logistyka w biznesie — jak wybrać najlepszego kuriera dla naszego biznesu?

Logistyka w biznesie — jak wybrać najlepszego kuriera dla naszego biznesu?

Biznes niezależnie od wielkości to częste korzystanie z usług kurierskich np. przy wysyłaniu dokumentów czy towarów. Często mamy wątpliwości, na którego kuriera się zdecydować, mając wiele różnych ofert do wyboru. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając kuriera oraz jak dokonać trafnego wyboru dla naszego biznesu.

Logistyka w biznesie — jak wybrać najlepszego kuriera dla naszego biznesu?

 

Oferta kurierów — czas realizacji, rozmiar, opcje przesyłek

Pierwszymi elementami, na jakie musimy zwrócić uwagę, jest oferta kurierów oraz opcje dostawy. To właśnie w dużej mierze od tego punktu zależeć będzie nasz wybór. Parametry, nad jakimi musimy się skupić to czas dostawy oraz typ dostawy, rozmiary i formy przesyłek. Warto w pierwszej kolejności zwracać uwagę na elementy, na których zależy nam najbardziej np. na gabaryt przesyłki lub czas dostawy, jeśli oferujemy szybkie przesyłki. Jeśli zależy nam na konkretnym parametrze, warto wybrać kuriera, który oferuje najlepszą ofertę w tym względzie, rezygnując np. z opcji które możemy w pewien sposób obejść lub je zastąpić. Nie warto też wybierać ofert kompleksowych, w których będziemy płacili za szerokie opcje dostawy np. szybkość, duży gabaryt i ubezpieczenie, a nie będziemy wykorzystywali oferty kuriera, gdyż np. ubezpieczenie posiadamy niezależnie.

Ważnym elementem są też finanse oraz możliwość negocjowania cen. Jeśli wysyłamy duże ilości towaru, warto wykorzystać ten fakt i prosić np. o indywidualną wycenę. Warto wybierać też usługi kurierskie pod kątem stosunku ceny do jakości, a nie samej ceny.

 

Okazjonalne przesyłki — Porównywarka kurierów

Jeśli nie chcemy wiązać się z danym kurierem na stałe umową i korzystamy z wysyłania towarów okazjonalnie, warto wybrać opcje porównywarek. Jednym z najlepszych miejsc do wyboru kuriera są właśnie serwisy, zestawiające oferty wszystkich kurierów na rynku. Są one dostępne w serwisach w sieci lub na stronach brokerów kurierskich. Wystarczy wpisać w nich parametry przesyłki, a otrzymamy konkretne oferty wraz z cenami usługi czy czasem dostarczenia. Jeśli nie ustalamy indywidualnie współpracy z daną firmą i korzystamy z kuriera okazyjnie, warto korzystać każdorazowo z takich porównywarek. Porównywarki takie są darmowe i proste w obsłudze.

Podobne artykuły