Carsharing to wynajem aut na minuty, który funkcjonuje we wszystkich większych miastach w Polsce. Jest to niezwykle komfortowe, jak i ekonomiczne rozwiązanie dla wielu osób, nieposiadających własnego samochodu. To doskonała alternatywa dla taksówki czy Ubera. Na czym właściwie polega ta idea?
Carsharing przykładem ekonomii współdzielenia
Carsharing wpisany jest w ekonomię współdzielenia, w której dochodzi do podziału, pożyczania czy wymiany dóbr bądź usług. Carsharing to idea polegająca na krótkoterminowym wynajmie samochodowym, z którego może korzystać wiele osób w ciągu jednego dnia. Klienci ponoszą jedynie koszty za przejechany dystans. Wszelkie kwestie dotyczące eksploatacji, serwisu czy napraw stoją po stronie operatora usługi. Najbardziej popularnym modelem rozliczeniowym w carsharingu jest model free floating. Polega na tym, że samochody mogą być odbierane i pozostawiane w dowolnych miejscach w mieście. Możliwy jest również system stacjonarny, w którym samochód jest zabierany i zwracany w konkretnym miejscu ustalonym przez wypożyczalnię. Spotykany jest także system społecznościowy P2P. Zarejestrowani użytkownicy na określonej platformie internetowej mogą udostępniać do wypożyczenia swoje prywatne samochody.
Auto na minuty – zasady działania
Do skorzystania z tej usługi wymagana jest instalacja darmowej aplikacji mobilnej. Następny krok to rejestracja do systemu, a później to wybór i rezerwacja samochodu, który znajduje się w pobliskim dla nas miejscu. Użytkownik ma 15 minut na dotarcie do wybranej lokalizacji. Po dotarciu na miejscu konieczne jest zeskanowanie kodu QR, widniejącego na przedniej szybie samochodu za pomocą aplikacji. Klucze bądź karta niezbędna do uruchomienia samochodu dostępna jest w schowku, po zakończonej jeździe należy ją oddać w to samo miejsce. Po wyjściu z samochodu klient otrzymuje maila, związanego z przemierzonym dystansem oraz opłatach, które są automatycznie pobierane z karty płatniczej. Przykładem firmy, sprawującej tego typu usługi jest Traficar.