Od żarówek klasycznych do diod LED – co dał ludzkości ten przeskok?

Od żarówek klasycznych do diod LED – co dał ludzkości ten przeskok?

Źródła światła od momentu ich powstania były bardzo pożądane przez wszystkich ludzi. Dzięki nim, możemy aktualnie wykonywać wszystkie domowe czynności nocą bez obaw o niezauważenie szczegółów. Niestety nie zawsze tak było. Pierwsza żarówka powstała końcem XIX wieku, a opatentowana została w teorii przez Thomasa Edisona. Ciężko jest jednoznacznie określić, kto tak naprawdę jako pierwszy doszedł do wynalezienia tej ważnej rzeczy, gdyż w tym samym czasie pracowało nad jej powstaniem wiele osób. 

Żarówka klasyczna – jak działa? 

Pierwsza żarówka nie poświeciła zbytnio długo, bo zaledwie kilka minut. Dopiero z czasem powstawały źródła światła posiadające większe wytrzymałości, jednak wtedy wszyscy znali już zasadę działania.  

Wbrew pozorom, sposób działania tamtejszej żarówki wcale nie jest skomplikowany. Prąd podłączony do obwodu przepływa przez spiralę mającą charakter półprzewodnika. Materiałem takiej spirali był przeważnie wolfram. Posiada on właściwości, dzięki którym po nagrzaniu się do wysokiej temperatury następuje emitowanie światła i w zasadzie – to wszystko.  

Od żarówek klasycznych do diod LED – co dał ludzkości ten przeskok?  

Dioda LED – jak działa? 

Po drodze było co prawda jeszcze wiele rodzajów żarówek, takich jak świetlówki czy halogeny. Żadne jednak nie zyskały takiej sławy jak oświetlenie LED. Jego zasada działania opiera się na zjawisku elektroluminescencji. Elektrony przepływające przez diodę napotykają na minimalną przerwę pomiędzy dwiema jej warstwami. W diodzie występuje wtedy ogromny przepych, którego nadmiar jest usuwany w sposób wydalania promieniowania.  

Krótko mówiąc, zadaniem diody LED jest po prostu zmiana energii elektrycznej w energię promieniowania elektromagnetycznego. 

Co ludzkość zyskała wraz z taką zmianą? 

Chociaż zarówno jeden, jak i drugi typ żarówek używany jest do dziś, to diody LED zdecydowanie przeważają aktualnie na rynku. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich używanie jest dużo bardziej ekonomiczne i korzystniejsze dla naszych portfeli. Oświetlenie LED charakteryzuje się długą żywotnością oraz niskim poborem energii. Ponadto, niektóre diody posiadają możliwość zmiany barwy i jasności świecenia.  

Podobne artykuły