Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych we współczesnym społeczeństwie. Na szczęście, świadomość społeczna dotycząca tej choroby z roku na rok stale rośnie, co sprawia, że depresja przestaje być postrzegana jako zwyczajny spadek nastroju, który minie, kojarzona z lenistwem czy wręcz nadwrażliwością jednostki. Dzięki tym zmianom coraz więcej osób podejrzewających u siebie depresję, decyduje się także na leczenie depresji w Krakowie realizowane przez specjalistę – lekarza psychiatrę.
Jaki objawia się depresja? Po czym możemy ją samodzielnie rozpoznać?
Kluczem do rozpoczęcia leczenia depresji jest uświadomienie sobie problemu. W życiu każdej osoby bywają lepsze i gorsze chwile, pewną normalnością są także okresowe spadki nastroju określane popularnym terminem chandry. Nie należy jednak ich bagatelizować, tylko bacznie obserwować swoje samopoczucie. Może się bowiem okazać, że jest to jeden z pierwszych objawów depresji – choroby psychicznej coraz powszechniej występującej w naszym społeczeństwie.
O depresji mówi się zazwyczaj w sytuacji, kiedy spadek nastroju i przygnębienie trwa przez okres dłuższy niż dwa tygodnie. W takiej sytuacji zaleca się odwiedzenie psychiatry oraz omówienie z nim swojego problemu. Może się bowiem okazać, że są to początki depresji, która odpowiednio wcześnie zdiagnozowana jest znacznie prostsza i krótsza w leczeniu.
Depresję możemy podejrzewać, jeśli oprócz obniżenia nastroju, mamy także dodatkowe objawy. Należą do nich m. in. zaburzenia łaknienia (objadanie się lub wręcz przeciwnie, unikanie posiłków), problemy ze snem, brak motywacji do pracy i nauki, utrata zainteresowania relacjami z bliskimi ludźmi, podejmowanie ryzykownych zachowań, zamykanie się w domu i izolowanie od społeczeństwa oraz myśli samobójcze.
Do kogo zwrócić się po pomoc w przypadku podejrzenia depresji?
Takich objawów, jak te wymienione powyżej, nigdy nie należy bagatelizować, tylko jak najszybciej umówić się na wizytę u specjalisty. Za leczenie depresji w Krakowie odpowiedzialny jest psychiatra, u którego uzyskamy nie tylko diagnozę, ale także natychmiastowy dostęp do najlepszych metod leczenia. Psychiatra jest lekarzem, który posiada uprawnienia do diagnozowania różnych chorób związanych ze sferą ludzkiej psychiki, może wystawiać recepty i prowadzić leczenie farmakologiczne, a w uzasadnionych przypadkach także skierować pacjenta do szpitala.
Częstą praktyką osób podejrzewających u siebie depresję, jest umawianie się na wizytę do psychologa. Ten specjalista wzbudza bowiem mniej kontrowersji niż psychiatra, który nadal bywa kojarzony wyłącznie z ciężkimi zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Warto jednak mieć świadomość, że leczenie depresji w Krakowie i całej Polsce jest wyłącznie domeną psychiatry – psycholog może co najwyżej stwierdzić, że istnieje podejrzenie depresji i skierować nas do psychiatry, który postawi właściwą diagnozę. Aby uniknąć sytuacji, kiedy podejrzewając u siebie depresję krążymy od specjalisty do specjalisty, warto od razu umówić się z psychiatrą, który otoczy nas profesjonalną, specjalistyczną opieką medyczną.
Partnerem artykułu są Gabinety Rozwoju oferujące leczenie depresji kraków.