Jaka praca dla nastolatka?

Jaka praca dla nastolatka?

Okres wakacyjny to dla wielu nastolatków szansa na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, które może zapunktować w przyszłości. Jaka jest najlepsza praca dla nastolatka, który jeszcze nigdy nie pracował?

Prace sezonowe

Nastolatek w wakacje bez wątpienia najszybciej znajdzie pracę przy zbiorach sezonowych. W przypadku obfitych zbiorów zawsze brakuje rąk do pracy i każda osoba jest mile widziana. Co więcej, praca ta nie wymaga żadnego doświadczenia, więc praktycznie każdy może się takiego zajęcia podjąć. Wadą są na pewno niskie zarobki, ale dla nastolatka nawet kilkaset złotych może zrobić bardzo dużą różnicę. Oprócz pieniędzy można również nauczyć się, że aby zarabiać pieniądze, trzeba ciężko pracować. Inną wadą jest to, że praca sezonowa zazwyczaj zaczyna się bardzo wcześnie rano i może to przynieść sporo problemów zdrowotnych.

Jaka praca dla nastolatka?

Wakacyjne staże

W okresie wakacyjnym mnóstwo firm otwiera możliwość odbycia stażu w ich szeregach. Jest to opcja dla nastolatków, którzy są już zdecydowani na to, co chcą robić w przyszłym życiu zawodowym. Taki staż nie tylko będzie świetnym wpisem do CV, ale również pozwoli poznać, jak wygląda praca w typowej firmie. Pozna on tam mnóstwo procesów organizacyjnych, które będą z pewnością przydatne w przyszłości. Zdecydowanym plusem jest również to, że takie staże są płatne, więc oprócz cennego doświadczenia, będzie można zarobić całkiem ciekawe pieniądze. Jest jednak jeden minus. Ilość miejsc dla stażystów jest ograniczona, a kandydatów jest mnóstwo. Aby dostać się na taki staż, należy wykazać się naprawdę dużą kreatywnością.

Praca u znajomego

Jeżeli nie interesują nas powyższe propozycje, można szukać pracy w kręgu swoich bliskich. Być może w swojej rodzinie mamy szefa firmy, który chętnie zatrudni zaufane osoby do pracy, chociażby na okres wakacyjny. Jeżeli będzie to praca w branży, z którą nastolatek wiąże swoją przyszłość, może to być prawdziwy strzał w dziesiątkę. Należy jednak przemyśleć kwestię czy chcemy pracować u znajomego. Nie ciąży na nas wtedy zbyt duża presja jak w przypadku pracy u obcych osób. Jest to jednak z pewnością opcja do przemyślenia.

Podobne artykuły