Zastanawiasz się, czy możesz wybrać komornika, który będzie prowadził Twoją sprawę? Masz takie prawo, ale jest ono ograniczone. Warto też pamiętać, że istnieją pewne sytuacje, w których komornik może Ci odmówić.
Rewiry komornicze
Zasada jest prosta. Komornicy działają na obszarze swojego rewiru, obejmującego obszar właściwości jednego lub kilku sądów rejonowych. Warto również wspomnieć, że w ramach jednego rewiru może działać więcej niż jeden komornik.
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi wykaz komorników działającymi w Polsce wraz z adresami ich kancelarii. W każdej chwili możesz wpisać w wyszukiwarkę miasto i znaleźć listę komorników działających w danym rewirze. Tego typu informacje możesz również bez problemu znaleźć na stronie internetowej sądu rejonowego. Najczęściej komornikiem właściwym jest komornik z rewiru, w którego obrębie masz miejsce zamieszkania (albo siedzibę). Jeśli jednak sprawa dotyczy egzekucji z nieruchomości ma wpływ miejsce położenia nieruchomości. Jeżeli do takiego komornika wyślesz wniosek o wszczęcie egzekucji, jest zobowiązany go przyjąć. Nie oznacza to jednak, że sprawy nie może prowadzić komornik przypisany do innego rewiru.
Kiedy można wybrać komornika spoza rewiru?
Jeśli chcesz, by Twoją sprawę prowadził komornik spoza rewiru, masz takie prawo. Jest jednak ograniczone. Musisz zwrócić uwagę na to, czy działa na obszarze właściwości sądu apelacyjnego. Pamiętaj, by złożyć stosowny wniosek o wszczęcie egzekucji. Dołącz do niego pisemne oświadczenie, w którym wskazujesz wybranego komornika. Jeśli masz zaufanie do konkretnego komornika, warto skorzystać z takiej możliwości.
Co ważne, w niektórych sprawach taka opcja nie będzie możliwa. W przypadku:
- egzekucji z nieruchomości,
- wydania nieruchomości,
- wprowadzenia w posiadania nieruchomości,
- opróżnianie pomieszczeń, lokali mieszkalnych,
- odpowiednich przepisów związanych z egzekucją nieruchomości
może działać jedynie komornik z rewiru, w którym znajduje się dana nieruchomość.
Kiedy komornik spoza rewiru może Ci odmówić?
Warto pamiętać, że komornik spoza rewiru ma obowiązek Ci odmówić, jeśli zostanie spełniony minimum jeden z warunków:
- ma dużo zaległych spraw,
- ma niską skuteczność,
- ma dużo spraw w swojej kancelarii.
Ma również prawo Ci odmówić, gdy liczba wniosków egzekucyjnych, jakie wpłynęły do jego kancelarii w danym roku od konkretnego wierzyciela, jest większa niż 100.
Jak wybrać dobrego komornika?
Wybierając komornika, koniecznie zwróć uwagę na jego skuteczność. Jeśli działa szybko i wie, jakie środki warto zastosować w danej sytuacji, jego efektywność wzrasta. Pamiętaj, że dłużnik również może podjąć określone działania. Dlatego komornik musi go ubiec. Wtedy osoba zadłużona nie zdąży ukryć swojego majątku.
Zapytaj komornika, jakie ma doświadczenie i skuteczność. Sprawdź, czy prowadzi postępowanie z majątku osoby zadłużonej. Zobacz, w jakich godzinach jest dostępny dla wierzycieli. Zapytaj, ile musiałbyś czekać na rejestrację sprawy i podjęcie przez komornika stosownych działań. Powinieneś się również dowiedzieć, czy przeprowadzi czynności terenowe w Twojej obecności. Sprawdź, z jakich systemów informatycznych korzysta.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Paweł Zając (komornik warszawa praga północ).