Psychologia coachingu – charakterystyka studiów

Psychologia coachingu – charakterystyka studiów

Osoby zainteresowaniem rozwojem typu studia coaching powinny rozważyć naukę na kierunku psychologia coachingu. Jest to niezwykle przyszłościowa ścieżka – zwłaszcza dla tych, którzy pragną w tym kierunku dalej się rozwijać bądź podjąć pracę zarobkową. Studia na tym kierunku uczą budowania bliskich związków i relacji, metod rozwoju osobistego i zawodowego oraz technik prowadzenia skutecznych mediacji oraz negocjacji. Kierunek ten można studiować w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera.

Studia coaching – główne atuty

Zajęcia na tym kierunku prowadzone są przez zawodowców, którzy mają ogromne doświadczenie w zakresie zarządzania talentami, planowania rozwoju zawodowego czy pracy indywidualnej. Bardzo dużo godzin poświęca się na trening twórczości, asertywności, mediacji, negocjacji oraz kompetencji emocjonalnych. Na studiach stacjonarnych jest to 100 godzin, a niestacjonarnych ponad 70. Tak naprawdę studia coaching dają szansę na zdobycie wiedzy dotyczącej coachingu, ale także różnych działań pomocowych dotyczących wsparcia, rozwoju czy mediacji. Ponadto na Wyższej Szkole Europejskiej występuje możliwość poszerzania własnych kompetencji na studiach podyplomowych takich jak Coach i Trener czy też Mediacje i Negocjacje. W tym drugim przypadku program studiów jest zgodny z wymogami Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.

Psychologia coachingu – charakterystyka studiów

Kursy realizowane w trakcie studiów

Podczas studiów realizowane są kursy z zakresu mediacji, a dokładnie trening negocjacji i mediacji, przedmiot dotyczący psychologicznych mechanizmów konfliktów. Z obszaru wsparcia realizowane są takie kursy jak: pomoc psychologiczna, oblicza interwencji kryzysowych, praca z relacją czy trening kompetencji emocjonalnych. Z kursów dotyczących coachingu opracowywane są zagadnienia należące do Life Coaching, bliskich związków i pracy z relacją oraz rozwoju osobistego.

Miejsca pracy po kierunku psychologia z coachingiem

Absolwenci kierunku psychologia z coachingiem mogą podjąć zawody związane z psychologią, a mianowicie jako trener rozwoju osobistego, zespołów czy trener wewnętrzny. Ponadto mogą pracować jako life coachowie, coachowie relacji i coachowie biznesu, a także jako specjaliści do spraw rozwoju i szkoleń, zdrowego stylu życia czy negocjacji. Pracować mogą również jako mediatorzy oraz team liderzy i menedżerowie.

Jeśli chodzi o typowe miejsca pracy osób, kończących psychologię rozwoju i coachingu to będą to stanowiska związane z psychologią, a mianowicie działań szkoleń i rozwoju, firmach, fundacjach i stowarzyszeniach, oferujących profesjonalne psychologiczne wsparcie, rozwój osobisty i zawodowy oraz uczenie się przez całe życie. Swoje CV mogą składać także do firm szkoleniowych, coachingowych, edukacyjnych, centrów psychoterapii i rozwoju, terapii zajęciowej oraz przedsiębiorstw korzystających z usług profesjonalnych trenerów, coachów i psychologów dla swoich pracowników. Jak widać możliwości zatrudnienia są dość szerokie, więc warto rozważyć studia na tym kierunku.

 

 

Podobne artykuły